Imunosupresija

Imunosuppresija
Klasifikacija i vanjski resursi
MeSHD007165

Imunosupresija je smanjenje aktivacije ili efikasnosti imunog sistema. Neki dijelovi samog imunog sistema imaju imunosupresivne efekte na druge, a imunosupresija se može javiti i kao neželjena reakcija na liječenje ostalih bolesnih stanja.[1]

U principu, namjerna imunosupresija se obavlja kako bi se organizam sprečio u mogućem odbacivanju transplantata pri transplantaciji organa, tretirajući autotransplantacijske bolesti, nakon transplantacije koštane srži ili liječenja autoimunih bolesti, kao što su sistemski eritemski lupus, reumatoidni artritis, Sjögrenov sindrom ili Kronova bolest. To se obično radi pomoću lijekova, ali može uključivati i operacije (uklanjanja slezene), plazmafareze ili zračenja.

Osoba koja prolazi kroz imunosupresiju ili čiji je imuni sistem slab iz drugih razloga (naprimjer, hemoterapija ili HIV, odnosno imunokompromitacija).

Imunosupresiv je bilo koji agens koji slabi imuni sistem, uključujući i imunosupresivni lijek i neke okolinske toksine.

  1. ^ Hadžiselimović R., Pojskić N. (2005). Uvod u humanu imunogenetiku. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo. ISBN 9958-9344-3-4.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search